Lektoři 2024
Mikela Uršič je manželka a matka a také učitelka hudby, kterou baví zkoumat, rozvíjet a objevovat hudební talenty u dětí a mládeže.
Na akordeon začala hrát v devíti letech s maminkou Vandou Šimac. Vystudovala klasický akordeon na státní italské konzervatoři "L. Campiani" v Mantově ve třídě vynikající ženy a profesorky Eliany Zajec. Učila na Hudební škole v Sežaně, na „Istituto di Musica“ v Gorici a na hudební konzervatoři v Terstu. Její studenti dosáhli prvních míst v mnoha národních i mezinárodních soutěžích (např. Castelfidardo, Klinghental, CMA, Cia, Pula ...). V roce 2015 založila se svými žáky, kteří dokončili 8. třídu základní hudební školy, InMusic Music Society. Ve společnosti působí akordeonový orchestr InMusic Orchestra, jehož posláním je prezentovat klasickou akordeonovou a vážnou hudbu širšímu publiku doma i v zahraničí.
Po 23 letech výuky na hudební škole se rozhodla jít vlastní cestou, kdy dětem a mládeži nabízí vlastní způsob práce, neboť věří, že každý jedinec má v sobě skrytý hudební potenciál, který jako člověk a učitel musí najít a rozvíjet. Svým způsobem práce se snaží INSPIROVAT každé dítě, teenagera i dospělého, který do jejího života vstoupí. V březnu 2024 otevřela svůj „Music room of Inspiration“, místo, kde bude tvořit skvělé věci s dětmi, teenagery i dospělými. Věří, že s pomocí umění, hudby a klasického akordeonu může přispět k lepšímu a krásnějšímu světu.
Petr Vacek se narodil 30. března 1989 v Plzni. Hru na akordeon studuje od šesti let nejprve na ZUŠ (Věra Blašková, Jan Kotrč), od roku 2005 - 2011 na konzervatoři (Jarmila Vlachová starší ). V průběhu studia se zúčastnil řady soutěží a získal mnohá ocenění.
- Dvojnásobný vítěz celostátního kola soutěží ZUŠ
- Čtyřnásobný vítěz mezinárodní akordeonové soutěže v německém Klingenthalu (v roce 2004 se stal absolutním vítězem napříč všemi kategoriemi)
- Soutěž konzervatoří - absolutní vítěz celostátního kola (2007), cenou poroty byla nabídka natáčení pro Slovenskou televizi (dokument byl realizován v roce 2008).
- Celosvětová akordeonová soutěž v Castelfidardu (Itálie) - 7. místo
- Nadace 700 let města Plzně v roce 2007 udělila Petru Vackovi cenu Plzeňský Orfeus za mimořádnou reprezentaci Plzeňského kraje v oboru vážná hudba.
- Petr Vacek koncertuje u nás i po Evropě, v září 2010 podnikl koncertní cestu po Japonsku (16 koncertů).
- V červnu 2011 zazněla v jeho podání česká premiéra skladby Aconcagua od Astora Piazzolly za doprovodu symfonického orchestru.
- 2011 – 2013 studium ve Francii u vynikajícího světového akordeonisty a pedagoga Fréderica Deschampse.
- V roce 2014 natočil CD „George Gershwin - Muž, který neodešel“ se známou českou mezzosopranistkou Editou Adlerovou
- Od roku 2017 organizuje první čistě akordeonové mistrovské kurzy v České republice a to v Dobřanech na zdejší Základní umělecké škole, kde také vyučuje obor Hra na akordeon
- Od roku 2019 je oficiálním delegátem a porotcem celosvětové akordeonové soutěže Trophée Mondiale (CMA)
Současné projekty:
- Sólová hra: Moderní akordeon v barvách 4 národů ( skladby Francie, Španělska, Česka a Ruska )
- Komorní hra: Trio del Diablo – Astor Piazzolla
- Komorní hra: George Gershwin – Muž, který neodešel
Ladislav Horák (*1966) je absolventem Pražské konzervatoře a Západočeské university v Plzni u prof. Jaroslava Vlacha. Během studií se stal vítězem národní soutěže v Hořovicích (1990) a laureátem mezinárodních soutěží v Andoře, Itálii a Španělsku (1987-1990).
- Koncertuje jako sólista, komorní hráč a za doprovodu orchestrů (Symfonický orchestr Hl. města Prahy FOK, Moravská filharmonie Olomouc, Severočeská filharmonie Teplice, Pražská komorní filharmonie, Pražský komorní orchestr, Sukův komorní orchestr, Westmont Philharmonia Accordion Orchestra, Fisorchestra Marchigiana).
- Pravidelně vystupuje na prestižních festivalech v Severní Americe, Asii i po celé Evropě.
- Je propagátorem a prvním interpretem skladeb soudobých českých a zahraničních autorů, které pravidelně nahrává pro česká i mezinárodní média (Český rozhlas, Klassikradio-D, Classical WQED-USA) a vydává ve svém nakladatelství Edition Rondo Prague. Je jedním z prvních interpretů hudby Astora Piazzolly v České republice.
- Natočil a podílel se na desítce kompaktních disků, CD Vivat tango (Supraphon 2014) ve spolupráci s violoncellistou Petrem Nouzovským získalo 1.cenu v hudební nadaci v New Yorku. Ladislav Horák reprezentuje českou akordeonovou školu v mezinárodních organizacích (mj. Europeane Accordion Federation), či jako předseda porot mezinárodních soutěží (Castelfidardo-I, Innsbruck-A, Pula-HR, Alcobaca-PT, Trossingen-DE).
- Jako jediný akordeonista ze střední Evropy je zván do porot prestižních německých soutěží Deutscher-Akkordeon-Musikpreis (DAM) a Deutsche-Orchesterwettbewerb (DOW).
- V Praze je uměleckým ředitelem soutěžního festivalu Mezinárodní akordeonové dny. Od devadesátých let je pedagogicky činný na Pražské konzervatoři, kde od roku 2005 zastává pozici zástupce ředitele.
- Byl pozván a vedl mistrovské kurzy v Andoře, italském Castelfidardu, Conservatório Funchal (Madeira), Hudební akademii v Lodzi (PL) a Budapešti (HU), Královské akademii v Aarhus (DK) a Stockholmu (SE), Steinhardt University v New Yorku.
- Od roku 2013 pořádá letní hudební akademii Třeboňská letní setkávání.